Home Društvo Zašto je letio u Rim 62 puta? Zato što nije stigao 63...

Zašto je letio u Rim 62 puta? Zato što nije stigao 63 puta! Je li išao kod ljubavnice i ima li dijete s njom?

SHARE

U pokušajima skidanja vela tajne sa zagonetnih putovanja u Rim u javnosti je najjače zaživjela priča servirana iz samog srca gradskog poglavarstva. Pa kaže: jedna bivša Bandićeva ljubavnica, iz moćne obitelji, čiji otac, građevinar, zapošljava oko 6000 radnika i godišnje ostvaruje više od 100 milijuna eura prometa, rodila je Bandiću dijete, ali ju je, konfabulirali su kuloari, moćni otac udaljio od Bandića i Zagreba i smjestio u Rim. I otada, eto, naš gradonačelnik često leti i boravi u talijanskoj prijestolnici. Sve je točno, osim da je ta bivša Bandićeva bliska prijateljica uopće rodila i da je u Rimu!

Netko ide na ljetovanje, netko na zimovanje, a Bandić ide na rimovanje! Pitanje je hoće li, tko i kada razotkriti tajnu je li i zašto je zagrebački gradonačelnik u posljednjih pet godina u Rim putovao (letio) čak 62 puta na trošak Grada Zagreba, kako je prijavljeno Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa. No, napokon je razbijena iritantna fama koju Milan Bandić godina raspreda sam o sebi kao o čovjeku koji za svoje vladavine Zagrebom ni jednoga dana nije bio na godišnjem odmoru, nego samo dela i dela. Svaki dan, 365 dana godini, pa je samozatajno i svoju političku stranku prozvao Milan Bandić 365, na čast i slavu vlastite revnosti. S jednostavnom matematičkom operacijom, kad se 62 pomnoži sa tri dana, koliko je uglavnom trajao svaki njegov „praznik“ u Rimu, dolazi se do fascinantnih 186! Zamalo pa pola godine zagrebački je gradonačelnik u posljednjih pet godina proveo u talijanskoj prijestolnici, pa ako to nije godišnji odmor, nije ni daleko od toga, obzirom da se uglavnom radilo o neobaveznim posjetima i susretima uglavnom marginalnog značenja, malo ili nimalo povezanih sa Zagrebom i njegovim prosperitetom. Osim toga, Rim čak nije ni među 45 gradova prijatelja Grada Zagreba, dakle nije među gradovima s kojima je Zagreb sklopio sporazum o prijateljstvu i suradnji, međusobnom upoznavanju sličnosti, ali i povijesno uvjetovanih različitosti, izgradnji i učvršćivanju povjerenja i prijateljstva itd.

Možda je Bandić, rastrzan od stalnog delanja, poželio s vremena na vrijeme biti netko drugi, neki Miki sasvim običan i anoniman, lišen bezbrojnih dnevnih protokolarnih obveza, političkih intriga, Uskokovih istraga, vlastitog, šupljeg populizma i notornih floskula kojima i nas i sebe svakodnevno guši, pa je za tog drugog sebe odabrao upravo Rim u kojem je Audrey Hepburn, odnosno princeza Ann, u filmskom klasiku Praznik u Rimu, „pobjegla“ od sebe i striktnih kraljevskih obaveza u vrevu rimske noći ravno u zagrljaj Gregoryja Pecka.

Loading…

Možda je Bandić romantik duboko u duši, iseljen odnedavno iz svoje raskošne bračne ložnice, pa se privremeno smjestio u rezidencijalnom stanu Zagrebačke filharmonije u samom središtu Zagreba, dakle možda je za svoj labuđi ljubavni pjev odabrao upravo Rim. Naravno da su 62 putovanja u Rim bez osobita povoda i o trošku Grada, zbog kojih je Povjerenstvo za sukob interesa protiv Milana Bandića pokrenulo postupak, opasno nadražila maštu javnosti. Jedni nagađaju da Miki ima neki sasvim osobni, emotivni, pače ljubavnički razlog za česta putovanja u vječni grad, drugi misle da bi se moglo raditi o mračnim poslovnim transakcijama i torbama punim novca, treći su rezolutni i tvrde Bandić je bolestan i odlazi u tajnosti na liječničke tretmane. Možda ništa od tih nagađanja nije točno. Ali, što ako su u pravu svi?

Zagrebački gradonačelnik, potvrdili su liječnici još prije dvije godine, kada su ga gotovo prisilno hospitalizirali u KBC Zagreb na Rebru, prilično je narušenoga zdravlja, ali odbija se suočiti sa svojim stanjem. Ne želi, a možda i ne smije, ni pod koju cijenu „prikočiti“ iako su mu liječnici savjetovali da uspori. Prije godinu i pol dana bio je na opsežnom pregledu u Magdaleni, klinici za kardiovaskularne bolesti, gdje je također utvrđeno da nije u najboljem stanju. U međuvremenu mu je, dobili smo informaciju jednog liječnika s Rebra, razbijen tromb veličine hrenovke u potkoljenici, što znači da se radi(lo) o dubinskoj venskoj trombozi koja je vrlo dramatično i potencijalno smrtonosno stanje.

U pokušajima skidanja vela tajne sa zagonetnih putovanja u Rim u javnosti je najjače zaživjela priča servirana iz samog srca gradskog poglavarstva. Pa kaže: jedna bivša Bandićeva ljubavnica, iz moćne obitelji, čiji otac, građevinar, zapošljava oko 6000 radnika i godišnje ostvaruje više od 100 milijuna eura prometa, rodila je Bandiću dijete, ali ju je, konfabulirali su kuloari bliski Uredu gradonačelnika, moćni otac udaljio iz Zagreba i smjestio u Rim. I otada, eto, naš gradonačelnik često leti i boravi u talijanskoj prijestolnici. Sve je točno, osim da je ta bivša Bandićeva bliska prijateljica uopće rodila i da je u Rimu! Kažu da je izrasla u „ženu-zmaja“ i da je preuzela sve konce u vođenju očeve kompanije. Povezana je jako s vrlo utjecajnim ljudima, prijateljuje s guvernerom Hrvatski narodne banke Borisom Vujčićem, šefom izdavačke kuće Styria Ivanom Toljem te još gomilom utjecajnih i moćnih ljudi koje svakodnevno oko sebe skuplja i izmjenjuje za stolom u restoranu Carpaccio u središtu Zagreba, u Teslinoj ulici. Ljubovala je svojedobno i s predsjednikom Uprave Hypo banke koji je došao nakon što je pala bivša ekipa predvođena Haiderom i Sanaderom. Naravno da je kompanija njenoga oca imala kreditne linije u Hypo banci.

Iako je javnost bila spremna prigrliti nježniju i zaštitničku Bandićevu stranu i priču o njegovoj drugoj obitelji na rimskoj adresi, morat će se pomiriti s istinom da Bandić ipak nije filmski junak s dvostrukim životom. Kao što se i on mora pomiriti s time da ga prate tračevi kojima i sam daje puno povoda, a plasiraju ih ljudi iz njegova najbližeg okruženja, da naš gradonačelnik neumorno istodobno ljubuje na više strana, da je imao bezbrojne afere unutar poglavarstva, ali i izvan njega, da uvijek ima pun prtljažnik najskupljih ženskih parfema. A svako toliko uskrsne glasina da je „ta i ta rodila Bandićevo dijete“ i da se u gradskim uredima skuplja novac koji će se bebi staviti ispod jastuka. Od glasina bi već mogao sastaviti barem košarkašku petorku…

Bandić nikad nije javno pokazao da ga uznemiruju i uopće diraju takve priče, baš kao ni najnovija rimska sapunica. Novinarima je rekao da on nije gradonačelnik bedak i da sve što ih zanima oko njegovih putovanja mogu dobiti na uvid u Uredu za međugradsku i međunarodnu suradnju. I baš u trenucima dok je prije nekoliko dana sedma sila proučavala gradonačelnikove putne naloge, među njima se pojavila policajka u civilu. Po nalogu Uskoka došla je izuzeti dokumentaciju o putovanjima Milana Bandića.

Prema papirima koje je Grad dao na uvid, Bandić je Rim posjetio 27 puta, u razdoblju od 2011. do 2016. I 27 puta je previše, a doista nestvarno zvuče 62 posjeta Rimu za što ga ne netko prijavio Povjerenstvu za sukob interesa. Činjenice oko Bandićevih putešestvija utvrđivat će nadležni organi, a raji dotad preostaje da se zabavlja na svoj način, kad već gradonačelnik rasipa novac raje za svoj račun. Pa tako netko duhovito na forumu piše: „Zašto je letio 62 puta? Pa zato jer nije stigao 63 puta!“ Ili: „Krene na Dolac i završi u Rimu, logično, jer svi putevi vode u Rim.“ Ili: „Predaje izvanredno na rimskom sveučilištu kako dvostruko preplatiti pročištač otpadnih voda.“ Ili: „Evo, upravo gledam treći dio trilogije Kuma, gdje se sve vrti oko Vatikanske banke. Miki ima puno love koju treba negdje pospremiti. Usput se svaki puta stigne pomoli za još jedan mandat.“ I tako dalje, i tako dalje…

7dnevno.hr